پرشر وسل

دانشنامه 18 ژوئن 2022

محفظه ممبران (پرشر وسل)  یک مخزن تحت فشار برای بارگیری عناصر غشایی در دستگاه تصفیه آب صنعتی است. در حال حاضر سه نوع پرشر وسل غشایی با مواد مختلف برای تصفیه آب در بازار وجود دارد: FRP (پلاستیک تقویت‌کننده فایبرگلاس)، فولاد ضد زنگ و PVC. با این حال، در سال‌های اخیر، سیستم‌های تصفیه آب با اسمز معکوس بیشتر و بیشتر به استفاده از محفظه ممبران FRP پرداخته‌اند. این به این دلیل است که محفظه ممبران FRP از نظر ظرفیت تحمل فشار، اندازه طراحی، خواص مواد و دمای عملیاتی در مقایسه با پوسته‌های غشایی فولاد ضد زنگ و PVC دارای مزیت قوی تری می باشد.

پرشروسل در حقیقت مخزن یا محفظه‌‌ای است که فیلترهای ممبران در داخل آن‌ها قرار می‌گیرند تا در فرآیند تصفیه آب توسط آب شیرین کن صنعتی مورد استفاده قرار گیرند. در دستگاه‌های تصفیه آب به روش اسمز معکوس، ممبران‌ها جزو مهمترین و اصلی‌ترین قطعات به کار رفته در این سییستم‌ها می‌باشد. برای بهره برداری از ممبران‌ها نیاز به پرشروسل‌ها داریم تا بتوانیم فشار اسمزی لازم را اعمال نماییم و همچنین از ممبران‌ها در برابر عوامل محیطی محافظت کنیم. سطح داخلی پرشروسل‌ها کاملا صاف و سیقلی ساخته می‌شود تا ممبران‌ها به راحتی در داخل آن قرار گیرند.

در ساخت پرشروسل‌ها استانداردهای کلی در نظر گرفته می‌شود تا ممبران‌ها با برندهای مختلف در داخل آن‌ها قابل نصب داشته باشند. بدنه پرشروسل‌ها می‌تواند از جنس پی وی سی، استیل و FRP باشد. در بین انواع پرشروسل‌ها، نوع FRP از همه بیشتر کاربرد دارد زیرا در برابر فشار و دمای بالا مقاومت زیادی دارد.

اجزای تشکیل دهنده پرشر وسل

پوسته یا هوزینگ ممبران: این پوسته در واقع محفظه ای است که ممبران دستگاه تصفیه آب صنعتی در آن قرار می‌گیرد.

بست ویکتالیک: این بست دارای ساختمان دو قسمتی و شیاردار است که می‌توان از آن در شبکه‌های فشار قوی استفاده نمود.

اورینگ: اورینگ یک واشر مکانیکی به شکل دایره ای می‌باشد که با روش‌های اکستروژن، قالب گیری تزریقی و… قابل تولید است. برای کاربردهای مختلف از اورینگ‌های با جنس مختلف استفاده می‌شود.

در یا کپ پرشر وسل: این قطعه برای آب‌بندی سر و ته پرشر وسل کاربرد دارد و یکی از قطعات مهم پرشر وسل می‌باشد. کپ در واقع رابط بین لوله کشی و آداپتور می‌باشد و همزمان عمل آب‌بندی پرشر وسل را نیز انجام می‌دهد. این قطعات باید در برابر خورندگی نیز مقاومت بالایی داشته باشند.

اجزای پرشر وسل

مزایای پرشروسل‌های تولید شرکت ازن استریل

 • طراحی مناسب برای فیلتراسیون آب با کیفیت بالا
 • در اندازه‌های مختلف قطر و طول، طراحی و ساخته می‌شود
 • تضمین کیفیت آب تصفیه شده
 • این محصول در هر دو واحد PSI فشار بالا و پایین قابل تهیه است
 • هزینه عملیاتی کم
 • کاربردهای صنعتی در دستگاه‌های آب شیرین کن صنعتی
 • جمع و جورتر و استفاده آسان تر از محفظه‌های PVC و SS با درجه فشار مشابه

کاربردهای پرشر وسل

 • نمک زدایی از آب
 • تصفیه آب شهری
 • استفاده برای تولید آب خالص
 • استفاده در صنایع مختلف مانند صنایع دارویی، الکترونیک، نیروگاه ها، صنایع غذایی و…

کاربردهای پرشروسل

ساخت پرشروسل سفارشی متناسب با هر صنعت

فرآیند انجام فیلتراسیون برای انتخاب مناسب ترین پرشروسل بسیار مهم است، اما هر صنعت دارای الزامات خاصی است که باید برآورده شود و همچنین ویژگی هایی که بر انتخاب فناوری و اجزای آن تأثیر می‌گذارد. صنایع دارویی یا غذایی اغلب به ظروف با سطوح صیقلی و طراحی آسان برای تمیز کردن، به ویژه در طول عملیات پاک سازی توسط مواد شیمیایی نیاز دارند. صنایع شیمیایی و پتروشیمی در بسیاری از موارد با مواد بسیار خورنده سروکار دارند و همچنین در شرایط محیطی سختی فعالیت می‌نمایند. انواع دیگر تجهیزات، مانند شیرهای فشار نصب شده بر روی عرشه کشتی یا سکوهای نفتی، باید از پوشش مناسب استفاده شود تا در برابر شرایط محیطی شدید مقاومت کنند.

اهمیت انتخاب مواد، شکل و فرآیند ساخت مناسب کلید ساخت پرشر وسل با کیفیت است. در صنعت نمک زدایی با مواد خورنده و بسیار ساینده سر و کار داریم. بنابراین، محصولات و سنسورهای بسیار مقاوم در برابر خوردگی مورد نیاز است. تجهیزات نصب شده در مناطق دارای ارتعاشات زیاد باید در شرایط خاصی با وسایل الکترونیکی جداگانه مونتاژ شوند. در مناطق با رطوبت بالا و آب و هوای گرمسیری، تجهیزات طراحی شده به ویژه برای این شرایط بهترین گزینه است. با این حال، مواد همه کاره اجازه می‌دهد تا پرشر وسل برای هر بخش صنعتی متناسب با نیاز تولید گردد. آگاهی از شرایط فرآیند فیلتراسیون مورد نیاز نقشی اساسی در ساخت پرشر وسل مناسب دارد.

انواع پرشر وسل ها

بررسی عملکرد پرشروسل‌ها در دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی

در دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی معمولا از از پرشروسل‌های FRP استفاده می‌نمایند که دلیل این کار قدرت بالای آن‌ها در تحمل فشار بالا، کیفیت بالای مواد اولیه به کار رفته و کارایی در دماهای مختلف می‌باشد. در ادامه به بررسی پرشروسل‌ها از چند جنبه مختلف خواهیم پرداخت.

 مقایسه ظرفیت تحمل فشار در انواع پرشروسل

در تصفیه آب با استفاده از دستگاه‌های آب شیرین کن صنعتی نیاز به اعمال فشار بالا در داخل پرشروسل‌ها می‌باشد. هر چقدر غلظت آب خام ورودی به دستگاه بیشتر باشد به همان میزان فشار داخل وسل‌ها افزایش خواهد یافت. به همین دلیل نیاز است تا از پرشروسل‌های با قدرت تحمل بالا استفاده گردد تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود. در زمان خرید پرشروسل دقت نمایید تا نسبت فشار وسل انتخاب شده از فشار طراحی بیشتر باشد.

مقایسه پرشروسل‌ها بر اساس اندازه و جنس

در دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی هر چه تعداد و اندازه ممبران‌ها بیشتر و بزرگتر باشند عملکرد و بازدهی این دستگاه ها بیشتر خواهد بود. اندازه مورد نیاز پرشروسل‌ها تابع اندازه ممبران‌ها می‌باشد. قطر متداول ممبران‌های دستگاه‌های اسمز معکوس 2.5، 4 و 8 اینچ می‌باشد.

مقایسه پرشروسل‌ها از لحاظ قدرت تحمل تغییرات دمایی

پرشروسل‌‌ها از لحاظ جنس بدنه می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند که همگی قادر به عملکرد موثر در دمای اتاق می‌باشند. اما بر مانطقی که بسیار سردسیر هستند فقط می‌توان از پرشروسل‌های فایبرگلاس استفاده نمود. نوع فیبرگلاس در دماهای پایین نیز عملکرد مناسبی از خود نشان می‌دهد. در مقابل پرشروسل‌های استیل و پی وی سی در دماهای پایین بسیار شکننده می‌باشند که این امر باعث می‌شود تا ممبران‌ها در معرض خطر قرار گیرند و بر طول عمر آن‌ها نیز تاثیرگذاراست.

عملکرد پرشروسل‌ها

قیمت پرشروسل

قیمت پرشروسل به عوامل مختلفی از جمله سایز، فشار کاری، نوع ورودی، تعداد المان‌ها، جنس و برند آن بستگی دارد. در صورتیکه از وسل‌های وارداتی استفاده نمایید هزینه زیادی را باید بابت حمل و نقل آن‌ها بپردازید. توصیه ما به شما استفاده از پرشروسل‌های تولید شرکت ازن استریل می‌باشد که از کیفیت بالایی برخوردار هستند. جهت دریافت قیمت و مشاوره‌های لازم در این زمینه می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

نکات مهم در نصب و استفاده از پرشروسل

با توجه به حساسیت پرشر وسل‌ها باید در هنگام نصب و استفاده از آن‌ها به یکسری نکات توجه ویژه داشته باشیم که در ادامه توضیح می‌دهیم.

 • برای نصب پرشر وسل باید از افراد با تجربه در این زمینه کمک گرفت.
 • برای مونتاژ پرشروسل‌ها باید طبق دستورالعمل موجود در دفترچه راهنمای آن اقدام نمود.
 • برای کار با پرشر وسل‌ها از یک زیرانداز تمیز و مناسب استفاده نمایید و قطعات موجود در زیر پرشر وسل را با مواد ضدآب پوشش دهید.
 • به دلیل حساسیت بالای پرشر وسل‌ها باید در هنگام جا به جایی این قطعات از ضربه گیرهای ضخیم و مناسب استفاده شود تا از آسیب دیدن آن‌ها در زمان حمل و نقل جلوگیری شود.
 • محل نصب پرشر وسل‌ها باید با قطعات الکترونیکی فاصله مناسب داشته باشد تا در صورت بروز نشتی از آسیب دیدن این قطعات جلوگیری به عمل آید.
 • هنگام خرید پرشر وسل‌ها به قطعات همراه آن‌ها دقت نمایید تا تمامی قطعات لازمه را داشته باشند.
 • کپ های استفاده شده در دو طرف پرشر وسل باید محکم و با دقت در جای خود نصب شده باشند.
 • برای نصب ممبران‌ها در داخل پرشر وسل بسیار دقت نمایید و از دستورالعمل های مربوطه پیروی کنید.
 • پرشر وسل در حین کارکرد تحت فشار زیاد جریان آب قرار می‌گیرد و به همین دلیل میزان کمی منبسط می‌شود. بر این اساس لازم است تا بالشتک ها و کمربند پرشر وسل تا اندازه معینی سفت شوند تا مشکلی پیش نیاید.
 • نشتی های احتمالی که در محل پورت ها و یا کپ ها بوجود آمده اند باید سریعا برطرف شوند.
 • کپ های موجود باید به صورت دوره ای و مرتب بازرسی شوند تا در صورت برو هر گونه نشتی در اثر خوردگی و دررفتگی اقدامات لازم انجام شود.
 • قبل از برقراری جریان آب درون این قطعات از محکم بودن تمامی بخش ها و اتصالات اطمینان حاصل نمایید.
 • از قرار دادن پرشر وسل تحت فشار منفی بپرهیزید به عنوان مثال برای حذف حباب های داخلی پرشر وسل نباید از پمپ خلاء استفاده نمود.
 • از قرار دادن بار اضافی بر روی پرشر وسل خودداری کنید و فشار و گرمای زیاد به آن وارد نکنید.
 • از به کار بردن قطعات و تجهیزات فرسوده خودداری نمایید و حتما از قطعات استاندارد استفاده نمایید.
 • برای انجام هر گونه تعمیرات بر روی این قطعات حتما قبل از شروع کار فشار داخل آن را به طور کامل تخلیه نمایید.
 • قبل از آنکه پرشر وسل را تحت جریان آب قرار دهید از محکم بودن تمامی اتصالات مطمئن شوید زیرا احتمال بروز حوادث ناگوار در صورت سهل انگاری وجود دارد.

انواع پرشر وسل ممبران

پرشر وسل ممبران خانگی

سیستم اسمز معکوس خانگی استاندارد با وسل ممبران RO خانگی استاندارد 1.5، 1.85 و 3 اینچ طراحی شده است.

این محفظه‌های غشایی RO خانگی با کیفیت بالا برای استفاده در سیستم‌های تصفیه آب خانگی زیر سینک و سیستم‌های اسمز معکوس بدون مخزن در دسترس هستند. لوله ورودی و خروجی مستقیماً در بدنه و درپوش محفظه غشاء تعبیه می شوند و طراحی یکپارچه و بدون نشتی را تضمین می کنند. پرشر وسل خانگی در دو سبک انتهایی متفاوت طراحی میشوند تا به بهترین نحو با پیکربندی لوله کشی سیستم RO خانه شما مطابقت داشته باشند.

پرشر وسل ممبران خانگی

پرشر وسل ممبران پی وی سی

پرشر وسل ممبران دستگاه تصفیه آب پی وی سی با عناصر غشایی (ممبران) با اندازه استاندارد صنعتی که در سیستم های تصفیه آب تجاری و خانگی استفاده می شود، مناسب است. پرشر وسل‌های PVC با قطر 2-1/2 و 4 اینچ برای استفاده در سیستم های تصفیه آب غشایی تجاری طراحی میشوند.

پرشر وسل‌های PVC محکم و قابل اعتماد هستند و عملکرد بهینه و محافظت در برابر نشتی را ارائه می دهند. پرشر وسل‌های تحت فشار غشایی PVC برای استفاده در سیستم های تصفیه آب اسمز معکوس، میکروفیلتراسیون، نانوفیلتراسیون و اولترافیلتراسیون که در فشارهای حداکثر 200 psi کار می کنند، ایده آل هستند.

ممبران پی وی سی

پرشر وسل ممبران فولادی ضد زنگ

پرشر وسل ممبرین فولادی ضد زنگ برای سیستم های تصفیه آب غشایی تجاری RO ، UF ، NF ، MF طراحی و تولید شده اند. این غشاها عملکرد طولانی مدت و قابل اعتمادی را در سیستم های تصفیه آب تجاری با درجه بندی فشار عملیاتی تا 300PSI ارائه می دهد و به شما امکان می دهند از تمام ظرفیت ممبران تصفیه آب به طور کامل استفاده کنید. این مخازن تحت فشار فولاد ضد زنگ (SS) با کیفیت بالا در اندازه های استاندارد صنعتی برای اتصال مستقیم به اکثر عناصر غشایی استاندارد در بازار موجود هستند.

ممبران غشایی

پرشر وسل ممبران فایبرگلاس

غشاهای اسمز معکوس فایبرگلاس آب شیرین و آب شور را می توان به جای هم برای کاربردهای مشابه استفاده کرد. قطعه خارجی فایبرگلاس درون غشاهای RO شور (به جای نوار چسب برای غشاهای آب لوله کشی) فشار عملیاتی 1200PSI بیشتری را برای آن فراهم می کند. پرشر وسل‌های فایبر گلاس RO آب شور اغلب در کاربردهایی استفاده می شود که نیاز به راندمان بالا و دفع نمک دارند. این وسل‌های تحت فشار در قطرهای 4 و 8 اینچ و در انواع درجه بندی فشار موجود هستند.

محفظه ممبران فایبرگلاس

ویژگی‌های انواع پرشر وسل‌ها

در ادامه ویژگی های مشترک انواع پرشرهای وسل ممبران موجود در بازارهای جهانی با برایتان بیان می نمائیم.

تحمل فشار بالا

همانطور که پیشتر بیان شد، سیستم اسمز معکوس برای دستیابی به هدف تصفیه آب های ناخالص یا تمرکز بر فشار متکی است. رشر وسل‌ها را ضشما با چشمتان هیچ وقت نمی بینید که این نوع فشار را تحمل می کند. در یک سیستم اسمز معکوس، هر چه غلظت آب خام ورودی به دستگاه RO بیشتر باشد، فشاری که باید اعمال شود، بیشتر می شود. پرشر وسل FRP ظرفیت فشار بالاتری نسبت به محفظه‌های ممبران فولادی ضد زنگ و محفظه غشایی PVC دارند. به این معنی که محفظه غشایی FRP می تواند در انواع بیشتری از سیستم های تصفیه آب استفاده شود.

قابلیت طراحی در سایزهای بزرگتر

هر چه اندازه و مقدار ممبرانهای سیستم های RO ها بزرگتر باشد، تولید آب بیشتر و راندمان کار سیستم اسمز معکوس بیشتر می شود. متداول ترین قطر پرشر وسل ممبران دستگاه اسمز معکوس 2.5″، 4″ و 8″ است. اگر چه هم بر روی پرشر وسل FRP و هم فولاد ضد زنگ می توانید انواع ممبرانهای با قطر بالا را بارگذاری کنید لیکن واضح است که پرشر وسل FRP را می توان به گونه ای طراحی کرد که طولانی تر باشد و ممبران‌های بیشتری را بارگیری کند. بنابراین، پروژه های تصفیه آب در مقیاس بزرگ عمدتاً از محفظه های غشایی (پرشر وسل) FRP استفاده می کنند.

محفظه ممبران

مقاومت بالا در مقابل خوردگی

چنانچه ماده ای که با آن محفظه ممبران (پرشر وسل) ساخته می شود دچار خوردگی شود، یکی از منابع اصلی آلاینده های ممبرانهای RO خواهد بود و پروژه های تصفیه آب تمایل به مقاومت طولانی مدت این محفظه‌ها دارند. بنابراین، عملکرد مقاوم در برابر خوردگی و عمر مفید پرشر وسل بسیار مهم است. پرشر وسل FRP تقریباً در برابر تمام حلال های شیمیایی بسیار مقاوم است و عمر مفید بالایی دارد. به سختی دچار خوردگی و فرسایش می شود. بنابراین پرشر وسل FRP تقریباً برای تمام پروژه‌های تصفیه آب مناسب است. در مقایسه با پرشر وسل FRP، مدلهای فولاد ضد زنگ مقاومت در برابر خوردگی محیط حاوی کلر مقاومت بسیار پایینی دارند. علاوه بر این، محفظه‌های غشایی FRP استحکام و مقاومت بیشتری در برابر ضربه دارد، به این معنی که آسیب دیدن آن در حین حمل و نقل و نصب دشوارتر است.

محدوده دمای عملیاتی گسترده

محفظه غشاء FRP، محفظه غشاء فولاد ضد زنگ و محفظه غشاء PVC همگی می توانند در دمای اتاق کار کنند. اما در برخی از مناطق سرد شدید، فقط می توان از محفظه غشایی FRP استفاده کرد. زیرا خواص مواد پوسته غشایی FRP تحت تأثیر دمای پایین قرار نخواهد گرفت. محفظه های ممبران فولادی ضد زنگ و محفظه غشاء PVC به دلیل دمای پایین سفت و شکننده می شوند که باعث می شود محفظه غشا بیشتر در معرض آسیب قرار گیرد و عمر مفید محفظه ممبران را تحت تأثیر قرار دهد.

محفظه غشایی FRP در حال حاضر پایدارترین و پرکاربردترین نوع محفظه غشایی در بازار است. تقریباً برای تمام سیستم های تصفیه آب با کیفیت مناسب است. و می توان از آن در کاربردهای فشار کم یا فشار بالا استفاده کرد. ازن استریل به عنوان یک تولید کننده حرفه ای محفظه غشایی FRP، محفظه های غشایی با کیفیت بالا را برای بسیاری از پروژه های تصفیه آب عرضه کرده است و به طور گسترده در صنعت شناخته شده است.

کاربرد های محفظه ممبران

کمکهای پرشر وسل به ممبران بر کیفیت آب خروجی

 • کمک به بازیافت آب تا 90%
 • حذف 99 درصد از جامدات معلق و کلوئیدی، یون های محلول و ترکیبات آلی
 • کمک به حذف 99.9 درصد از ویروس ها، باکتری ها و عوامل تب زا
 • هزینه های عملیاتی پایین و هزینه کل مواد مصرفی
 • دسترسی به جریان آب تصفیه شده بدون استفاده از مواد شیمیایی
 • کمک به بالا رفتن تحمل فشار و در نتیجه طراحی فشرده‌تر سیستمهای تصفیه آب دریایی و بزرگ صنعتی
 • عملکرد آسان با یک کنترل پنل ساده برای استفاده
 • خدمات و نگهداری مستقیم و بدون نیاز به اپراتور
 • کمک به فرآیندهای تصفیه آب با خلوص بالا مانند تامین آب شستشوی دارویی
 • جریان های رسانایی کم (کاهش ec آب)
 • استفاده از پرشر وسل بمنظور تصفیه آب جهت تغذیه دیگ‌های بخار
 • کمک به بازیافت پساب آب شیرین کن و استفاده مجدد

قیمت ممبران غشایی

پارامترهای تاثیر گذار در قیمت پرشر وسل ها

قیمت محفظه های غشایی بر اساس جنس پوسته، قطر وسل، محدوده عملکرد دمایی، ورودی و خروجی خوراک، محدوده عملکرد فشاری، محدوده عملکرد (pH) و اندازه مختلف پورت های ورودی و خروجی تعیین میشود.

در هر صورت اینکه قیمت پرشر وسل را بتوان در قالب یک جدول ثابت ارائه نمود مخصوصا بدلیل وارداتی بودن آنها و ثابت نبودن قیمت ارز امری بسیار دشوار بنظر می رسد. از این رو تقاضا داریم چنانچه متقاضی خرید اینترنتی پرشر وسل ممبرین هستید با همکاران من در واحد فروش شرکت ازن استریل تماس بگیرید.