پرشر وسل

دانشنامه 18 ژوئن 2022

محفظه ممبران (پرشر وسل)  یک مخزن تحت فشار برای بارگیری عناصر غشایی در دستگاه تصفیه آب صنعتی است. در حال حاضر سه نوع پرشر وسل غشایی با مواد مختلف برای تصفیه آب در بازار وجود دارد: FRP (پلاستیک تقویت‌کننده فایبرگلاس)، فولاد ضد زنگ و PVC. با این حال، در سال‌های اخیر، سیستم‌های تصفیه آب با اسمز معکوس بیشتر و بیشتر به استفاده از محفظه ممبران FRP پرداخته‌اند. این به این دلیل است که محفظه ممبران FRP از نظر ظرفیت تحمل فشار، اندازه طراحی، خواص مواد و دمای عملیاتی در مقایسه با پوسته‌های غشایی فولاد ضد زنگ و PVC دارای مزیت قوی تری می باشد.

انواع پرشر وسل ممبران

پرشر وسل ممبران خانگی

سیستم اسمز معکوس خانگی استاندارد با وسل ممبران RO خانگی استاندارد 1.5، 1.85 و 3 اینچ طراحی شده است.

این محفظه‌های غشایی RO خانگی با کیفیت بالا برای استفاده در سیستم‌های تصفیه آب خانگی زیر سینک و سیستم‌های اسمز معکوس بدون مخزن در دسترس هستند. لوله ورودی و خروجی مستقیماً در بدنه و درپوش محفظه غشاء تعبیه می شوند و طراحی یکپارچه و بدون نشتی را تضمین می کنند. پرشر وسل خانگی در دو سبک انتهایی متفاوت طراحی میشوند تا به بهترین نحو با پیکربندی لوله کشی سیستم RO خانه شما مطابقت داشته باشند.

پرشر وسل ممبران خانگی

پرشر وسل ممبران پی وی سی

پرشر وسل ممبران دستگاه تصفیه آب پی وی سی با عناصر غشایی (ممبران) با اندازه استاندارد صنعتی که در سیستم های تصفیه آب تجاری و خانگی استفاده می شود، مناسب است. پرشر وسل‌های PVC با قطر 2-1/2 و 4 اینچ برای استفاده در سیستم های تصفیه آب غشایی تجاری طراحی میشوند.

پرشر وسل‌های PVC محکم و قابل اعتماد هستند و عملکرد بهینه و محافظت در برابر نشتی را ارائه می دهند. پرشر وسل‌های تحت فشار غشایی PVC برای استفاده در سیستم های تصفیه آب اسمز معکوس، میکروفیلتراسیون، نانوفیلتراسیون و اولترافیلتراسیون که در فشارهای حداکثر 200 psi کار می کنند، ایده آل هستند.

ممبران پی وی سی

پرشر وسل ممبران فولادی ضد زنگ

پرشر وسل ممبرین فولادی ضد زنگ برای سیستم های تصفیه آب غشایی تجاری RO ، UF ، NF ، MF طراحی و تولید شده اند. این غشاها عملکرد طولانی مدت و قابل اعتمادی را در سیستم های تصفیه آب تجاری با درجه بندی فشار عملیاتی تا 300PSI ارائه می دهد و به شما امکان می دهند از تمام ظرفیت ممبران تصفیه آب به طور کامل استفاده کنید. این مخازن تحت فشار فولاد ضد زنگ (SS) با کیفیت بالا در اندازه های استاندارد صنعتی برای اتصال مستقیم به اکثر عناصر غشایی استاندارد در بازار موجود هستند.

ممبران غشایی

پرشر وسل ممبران فایبرگلاس

غشاهای اسمز معکوس فایبرگلاس آب شیرین و آب شور را می توان به جای هم برای کاربردهای مشابه استفاده کرد. قطعه خارجی فایبرگلاس درون غشاهای RO شور (به جای نوار چسب برای غشاهای آب لوله کشی) فشار عملیاتی 1200PSI بیشتری را برای آن فراهم می کند. پرشر وسل‌های فایبر گلاس RO آب شور اغلب در کاربردهایی استفاده می شود که نیاز به راندمان بالا و دفع نمک دارند. این وسل‌های تحت فشار در قطرهای 4 و 8 اینچ و در انواع درجه بندی فشار موجود هستند.

محفظه ممبران فایبرگلاس

ویژگی‌های انواع پرشر وسل‌ها

در ادامه ویژگی های مشترک انواع پرشرهای وسل ممبران موجود در بازارهای جهانی با برایتان بیان می نمائیم.

تحمل فشار بالا

همانطور که پیشتر بیان شد، سیستم اسمز معکوس برای دستیابی به هدف تصفیه آب های ناخالص یا تمرکز بر فشار متکی است. رشر وسل‌ها را ضشما با چشمتان هیچ وقت نمی بینید که این نوع فشار را تحمل می کند. در یک سیستم اسمز معکوس، هر چه غلظت آب خام ورودی به دستگاه RO بیشتر باشد، فشاری که باید اعمال شود، بیشتر می شود. پرشر وسل FRP ظرفیت فشار بالاتری نسبت به محفظه‌های ممبران فولادی ضد زنگ و محفظه غشایی PVC دارند. به این معنی که محفظه غشایی FRP می تواند در انواع بیشتری از سیستم های تصفیه آب استفاده شود.

قابلیت طراحی در سایزهای بزرگتر

هر چه اندازه و مقدار ممبرانهای سیستم های RO ها بزرگتر باشد، تولید آب بیشتر و راندمان کار سیستم اسمز معکوس بیشتر می شود. متداول ترین قطر پرشر وسل ممبران دستگاه اسمز معکوس 2.5″، 4″ و 8″ است. اگر چه هم بر روی پرشر وسل FRP و هم فولاد ضد زنگ می توانید انواع ممبرانهای با قطر بالا را بارگذاری کنید لیکن واضح است که پرشر وسل FRP را می توان به گونه ای طراحی کرد که طولانی تر باشد و ممبران‌های بیشتری را بارگیری کند. بنابراین، پروژه های تصفیه آب در مقیاس بزرگ عمدتاً از محفظه های غشایی (پرشر وسل) FRP استفاده می کنند.

محفظه ممبران

مقاومت بالا در مقابل خوردگی

چنانچه ماده ای که با آن محفظه ممبران (پرشر وسل) ساخته می شود دچار خوردگی شود، یکی از منابع اصلی آلاینده های ممبرانهای RO خواهد بود و پروژه های تصفیه آب تمایل به مقاومت طولانی مدت این محفظه‌ها دارند. بنابراین، عملکرد مقاوم در برابر خوردگی و عمر مفید پرشر وسل بسیار مهم است. پرشر وسل FRP تقریباً در برابر تمام حلال های شیمیایی بسیار مقاوم است و عمر مفید بالایی دارد. به سختی دچار خوردگی و فرسایش می شود. بنابراین پرشر وسل FRP تقریباً برای تمام پروژه‌های تصفیه آب مناسب است. در مقایسه با پرشر وسل FRP، مدلهای فولاد ضد زنگ مقاومت در برابر خوردگی محیط حاوی کلر مقاومت بسیار پایینی دارند. علاوه بر این، محفظه‌های غشایی FRP استحکام و مقاومت بیشتری در برابر ضربه دارد، به این معنی که آسیب دیدن آن در حین حمل و نقل و نصب دشوارتر است.

محدوده دمای عملیاتی گسترده

محفظه غشاء FRP، محفظه غشاء فولاد ضد زنگ و محفظه غشاء PVC همگی می توانند در دمای اتاق کار کنند. اما در برخی از مناطق سرد شدید، فقط می توان از محفظه غشایی FRP استفاده کرد. زیرا خواص مواد پوسته غشایی FRP تحت تأثیر دمای پایین قرار نخواهد گرفت. محفظه های ممبران فولادی ضد زنگ و محفظه غشاء PVC به دلیل دمای پایین سفت و شکننده می شوند که باعث می شود محفظه غشا بیشتر در معرض آسیب قرار گیرد و عمر مفید محفظه ممبران را تحت تأثیر قرار دهد.

محفظه غشایی FRP در حال حاضر پایدارترین و پرکاربردترین نوع محفظه غشایی در بازار است. تقریباً برای تمام سیستم های تصفیه آب با کیفیت مناسب است. و می توان از آن در کاربردهای فشار کم یا فشار بالا استفاده کرد. ازن استریل به عنوان یک تولید کننده حرفه ای محفظه غشایی FRP، محفظه های غشایی با کیفیت بالا را برای بسیاری از پروژه های تصفیه آب عرضه کرده است و به طور گسترده در صنعت شناخته شده است.

کاربرد های محفظه ممبران

کمکهای پرشر وسل به ممبران بر کیفیت آب خروجی

 • کمک به بازیافت آب تا 90%
 • حذف 99 درصد از جامدات معلق و کلوئیدی، یون های محلول و ترکیبات آلی
 • کمک به حذف 99.9 درصد از ویروس ها، باکتری ها و عوامل تب زا
 • هزینه های عملیاتی پایین و هزینه کل مواد مصرفی
 • دسترسی به جریان آب تصفیه شده بدون استفاده از مواد شیمیایی
 • کمک به بالا رفتن تحمل فشار و در نتیجه طراحی فشرده‌تر سیستمهای تصفیه آب دریایی و بزرگ صنعتی
 • عملکرد آسان با یک کنترل پنل ساده برای استفاده
 • خدمات و نگهداری مستقیم و بدون نیاز به اپراتور
 • کمک به فرآیندهای تصفیه آب با خلوص بالا مانند تامین آب شستشوی دارویی
 • جریان های رسانایی کم (کاهش ec آب)
 • استفاده از پرشر وسل بمنظور تصفیه آب جهت تغذیه دیگ‌های بخار
 • کمک به بازیافت پساب آب شیرین کن و استفاده مجدد

قیمت ممبران غشایی

پارامترهای تاثیر گذار در قیمت پرشر وسل ها

قیمت محفظه های غشایی بر اساس جنس پوسته، قطر وسل، محدوده عملکرد دمایی، ورودی و خروجی خوراک، محدوده عملکرد فشاری، محدوده عملکرد (pH) و اندازه مختلف پورت های ورودی و خروجی تعیین میشود.

در هر صورت اینکه قیمت پرشر وسل را بتوان در قالب یک جدول ثابت ارائه نمود مخصوصا بدلیل وارداتی بودن آنها و ثابت نبودن قیمت ارز امری بسیار دشوار بنظر می رسد. از این رو تقاضا داریم چنانچه متقاضی خرید اینترنتی پرشر وسل ممبرین هستید با همکاران من در واحد فروش شرکت ازن استریل تماس بگیرید.