پرشروسل چیست؟

دانشنامه 21 نوامبر 2022

پرشروسل در حقیقت مخزن یا محفظه‌‌ای است که فیلترهای ممبران در داخل آن‌ها قرار می‌گیرند تا در فرآیند تصفیه آب توسط آب شیرین کن صنعتی مورد استفاده قرار گیرند. در دستگاه‌های تصفیه آب به روش اسمز معکوس، ممبران‌ها جزو مهمترین و اصلی‌ترین قطعات به کار رفته در این سییستم‌ها می‌باشد. برای بهره برداری از ممبران‌ها نیاز به پرشروسل‌ها داریم تا بتوانیم فشار اسمزی لازم را اعمال نماییم و همچنین از ممبران‌ها در برابر عوامل محیطی محافظت کنیم. سطح داخلی پرشروسل‌ها کاملا صاف و سیقلی ساخته می‌شود تا ممبران‌ها به راحتی در داخل آن قرار گیرند.

در ساخت پرشروسل‌ها استانداردهای کلی در نظر گرفته می‌شود تا ممبران‌ها با برندهای مختلف در داخل آن‌ها قابل نصب داشته باشند. بدنه پرشروسل‌ها می‌تواند از جنس پی وی سی، استیل و FRP باشد. در بین انواع پرشروسل‌ها، نوع FRP از همه بیشتر کاربرد دارد زیرا در برابر فشار و دمای بالا مقاومت زیادی دارد.

اجزای تشکیل دهنده پرشروسل

پوسته یا هوزینگ ممبران: این پوسته در واقع محفظه ای است که ممبران دستگاه تصفیه آب صنعتی در آن قرار می‌گیرد.

بست ویکتالیک: این بست دارای ساختمان دو قسمتی و شیاردار است که می‌توان از آن در شبکه‌های فشار قوی استفاده نمود.

اورینگ: اورینگ یک واشر مکانیکی به شکل دایره ای می‌باشد که با روش‌های اکستروژن، قالب گیری تزریقی و… قابل تولید است. برای کاربردهای مختلف از اورینگ‌های با جنس مختلف استفاده می‌شود.

در یا کپ پرشر وسل: این قطعه برای آب‌بندی سر و ته پرشر وسل کاربرد دارد و یکی از قطعات مهم پرشر وسل می‌باشد. کپ در واقع رابط بین لوله کشی و آداپتور می‌باشد و همزمان عمل آب‌بندی پرشر وسل را نیز انجام می‌دهد. این قطعات باید در برابر خورندگی نیز مقاومت بالایی داشته باشند.

اجزای پرشر وسل

مزایای پرشروسل‌های تولید شرکت ازن استریل

 • طراحی مناسب برای فیلتراسیون آب با کیفیت بالا
 • در اندازه‌های مختلف قطر و طول، طراحی و ساخته می‌شود
 • تضمین کیفیت آب تصفیه شده
 • این محصول در هر دو واحد PSI فشار بالا و پایین قابل تهیه است
 • هزینه عملیاتی کم
 • کاربردهای صنعتی در دستگاه‌های آب شیرین کن صنعتی
 • جمع و جورتر و استفاده آسان تر از محفظه‌های PVC و SS با درجه فشار مشابه

کاربردهای پرشروسل

 • نمک زدایی از آب
 • تصفیه آب شهری
 • استفاده برای تولید آب خالص
 • استفاده در صنایع مختلف مانند صنایع دارویی، الکترونیک، نیروگاه ها، صنایع غذایی و…

کاربردهای پرشروسل

ساخت پرشروسل سفارشی متناسب با هر صنعت

فرآیند انجام فیلتراسیون برای انتخاب مناسب ترین پرشروسل بسیار مهم است، اما هر صنعت دارای الزامات خاصی است که باید برآورده شود و همچنین ویژگی هایی که بر انتخاب فناوری و اجزای آن تأثیر می‌گذارد. صنایع دارویی یا غذایی اغلب به ظروف با سطوح صیقلی و طراحی آسان برای تمیز کردن، به ویژه در طول عملیات پاک سازی توسط مواد شیمیایی نیاز دارند. صنایع شیمیایی و پتروشیمی در بسیاری از موارد با مواد بسیار خورنده سروکار دارند و همچنین در شرایط محیطی سختی فعالیت می‌نمایند. انواع دیگر تجهیزات، مانند شیرهای فشار نصب شده بر روی عرشه کشتی یا سکوهای نفتی، باید از پوشش مناسب استفاده شود تا در برابر شرایط محیطی شدید مقاومت کنند.

اهمیت انتخاب مواد، شکل و فرآیند ساخت مناسب کلید ساخت پرشر وسل با کیفیت است. در صنعت نمک زدایی با مواد خورنده و بسیار ساینده سر و کار داریم. بنابراین، محصولات و سنسورهای بسیار مقاوم در برابر خوردگی مورد نیاز است. تجهیزات نصب شده در مناطق دارای ارتعاشات زیاد باید در شرایط خاصی با وسایل الکترونیکی جداگانه مونتاژ شوند. در مناطق با رطوبت بالا و آب و هوای گرمسیری، تجهیزات طراحی شده به ویژه برای این شرایط بهترین گزینه است. با این حال، مواد همه کاره اجازه می‌دهد تا پرشر وسل برای هر بخش صنعتی متناسب با نیاز تولید گردد. آگاهی از شرایط فرآیند فیلتراسیون مورد نیاز نقشی اساسی در ساخت پرشر وسل مناسب دارد.

انواع پرشر وسل ها

بررسی عملکرد پرشروسل‌ها در دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی

در دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی معمولا از از پرشروسل‌های FRP استفاده می‌نمایند که دلیل این کار قدرت بالای آن‌ها در تحمل فشار بالا، کیفیت بالای مواد اولیه به کار رفته و کارایی در دماهای مختلف می‌باشد. در ادامه به بررسی پرشروسل‌ها از چند جنبه مختلف خواهیم پرداخت.

 مقایسه ظرفیت تحمل فشار در انواع پرشروسل

در تصفیه آب با استفاده از دستگاه‌های آب شیرین کن صنعتی نیاز به اعمال فشار بالا در داخل پرشروسل‌ها می‌باشد. هر چقدر غلظت آب خام ورودی به دستگاه بیشتر باشد به همان میزان فشار داخل وسل‌ها افزایش خواهد یافت. به همین دلیل نیاز است تا از پرشروسل‌های با قدرت تحمل بالا استفاده گردد تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود. در زمان خرید پرشروسل دقت نمایید تا نسبت فشار وسل انتخاب شده از فشار طراحی بیشتر باشد.

مقایسه پرشروسل‌ها بر اساس اندازه و جنس

در دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی هر چه تعداد و اندازه ممبران‌ها بیشتر و بزرگتر باشند عملکرد و بازدهی این دستگاه ها بیشتر خواهد بود. اندازه مورد نیاز پرشروسل‌ها تابع اندازه ممبران‌ها می‌باشد. قطر متداول ممبران‌های دستگاه‌های اسمز معکوس 2.5، 4 و 8 اینچ می‌باشد.

مقایسه پرشروسل‌ها از لحاظ قدرت تحمل تغییرات دمایی

پرشروسل‌‌ها از لحاظ جنس بدنه می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند که همگی قادر به عملکرد موثر در دمای اتاق می‌باشند. اما بر مانطقی که بسیار سردسیر هستند فقط می‌توان از پرشروسل‌های فایبرگلاس استفاده نمود. نوع فیبرگلاس در دماهای پایین نیز عملکرد مناسبی از خود نشان می‌دهد. در مقابل پرشروسل‌های استیل و پی وی سی در دماهای پایین بسیار شکننده می‌باشند که این امر باعث می‌شود تا ممبران‌ها در معرض خطر قرار گیرند و بر طول عمر آن‌ها نیز تاثیرگذاراست.

عملکرد پرشروسل‌ها

قیمت پرشروسل

قیمت پرشروسل به عوامل مختلفی از جمله سایز، فشار کاری، نوع ورودی، تعداد المان‌ها، جنس و برند آن بستگی دارد. در صورتیکه از وسل‌های وارداتی استفاده نمایید هزینه زیادی را باید بابت حمل و نقل آن‌ها بپردازید. توصیه ما به شما استفاده از پرشروسل‌های تولید شرکت ازن استریل می‌باشد که از کیفیت بالایی برخوردار هستند. جهت دریافت قیمت و مشاوره‌های لازم در این زمینه می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

نکات مهم در نصب و استفاده از پرشروسل

با توجه به حساسیت پرشر وسل‌ها باید در هنگام نصب و استفاده از آن‌ها به یکسری نکات توجه ویژه داشته باشیم که در ادامه توضیح می‌دهیم.

 • برای نصب پرشر وسل باید از افراد با تجربه در این زمینه کمک گرفت.
 • برای مونتاژ پرشروسل‌ها باید طبق دستورالعمل موجود در دفترچه راهنمای آن اقدام نمود.
 • برای کار با پرشر وسل‌ها از یک زیرانداز تمیز و مناسب استفاده نمایید و قطعات موجود در زیر پرشر وسل را با مواد ضدآب پوشش دهید.
 • به دلیل حساسیت بالای پرشر وسل‌ها باید در هنگام جا به جایی این قطعات از ضربه گیرهای ضخیم و مناسب استفاده شود تا از آسیب دیدن آن‌ها در زمان حمل و نقل جلوگیری شود.
 • محل نصب پرشر وسل‌ها باید با قطعات الکترونیکی فاصله مناسب داشته باشد تا در صورت بروز نشتی از آسیب دیدن این قطعات جلوگیری به عمل آید.
 • هنگام خرید پرشر وسل‌ها به قطعات همراه آن‌ها دقت نمایید تا تمامی قطعات لازمه را داشته باشند.
 • کپ های استفاده شده در دو طرف پرشر وسل باید محکم و با دقت در جای خود نصب شده باشند.
 • برای نصب ممبران‌ها در داخل پرشر وسل بسیار دقت نمایید و از دستورالعمل های مربوطه پیروی کنید.
 • پرشر وسل در حین کارکرد تحت فشار زیاد جریان آب قرار می‌گیرد و به همین دلیل میزان کمی منبسط می‌شود. بر این اساس لازم است تا بالشتک ها و کمربند پرشر وسل تا اندازه معینی سفت شوند تا مشکلی پیش نیاید.
 • نشتی های احتمالی که در محل پورت ها و یا کپ ها بوجود آمده اند باید سریعا برطرف شوند.
 • کپ های موجود باید به صورت دوره ای و مرتب بازرسی شوند تا در صورت برو هر گونه نشتی در اثر خوردگی و دررفتگی اقدامات لازم انجام شود.
 • قبل از برقراری جریان آب درون این قطعات از محکم بودن تمامی بخش ها و اتصالات اطمینان حاصل نمایید.
 • از قرار دادن پرشر وسل تحت فشار منفی بپرهیزید به عنوان مثال برای حذف حباب های داخلی پرشر وسل نباید از پمپ خلاء استفاده نمود.
 • از قرار دادن بار اضافی بر روی پرشر وسل خودداری کنید و فشار و گرمای زیاد به آن وارد نکنید.
 • از به کار بردن قطعات و تجهیزات فرسوده خودداری نمایید و حتما از قطعات استاندارد استفاده نمایید.
 • برای انجام هر گونه تعمیرات بر روی این قطعات حتما قبل از شروع کار فشار داخل آن را به طور کامل تخلیه نمایید.
 • قبل از آنکه پرشر وسل را تحت جریان آب قرار دهید از محکم بودن تمامی اتصالات مطمئن شوید زیرا احتمال بروز حوادث ناگوار در صورت سهل انگاری وجود دارد.