کلریناتور آب شور

دانشنامه 18 جولای 2022

آیا به یاد دارید که در کودکی در استخر پریده‌اید و آب، بینی شما را تحریک می‌کرد؟ یا چگونه استخرهای عمومی همیشه بوی عجیب شیمیایی را داشت؟ به این دلیل که 99 درصد استخرها در تمام جهان از طریق کلرزنی شیمیایی تمیز می‌شوند. کلریناتور آب شور جهت کلرزنی در استخرها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

مشکلات ضدعفونی با کلر شیمیایی چیست؟

مشکل این است که ضدعفونی کردن استخر با کلر و سایر مواد شیمیایی نه تنها می‌تواند پیچیده، پرهزینه و وقت‌گیر باشد، بلکه اگر اشتباه انجام شود می‌تواند خطرناک نیز باشد. در این میان راه ساده‌تری هم وجود دارد که به آن کلرزنی به آب شور می‌گویند. در این مقاله نحوه کار، نوع استخر مناسب، برخی از مزایا و برخی مواردی که قبل از اقدام به اجرای یک استخر کلرزنی آب شور باید بدانید را توضیح خواهیم داد.

کلریناتور آب شور چگونه کار می‌کند؟

کلریناتور آب شور از فرآیندی به نام الکترولیز برای تبدیل نمک با خلوص بالا به کلر استفاده می‌کند که سپس آب استخر شما را ضد عفونی کند. این امر میزان و تنوع مواد شیمیایی مورد نیاز برای استفاده در استخر را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد و به همین دلیل است که بسیاری از افراد برای حفظ کیفیت آب استخر خود شروع به استفاده از آنها کرده‌اند.

عملکرد-کلریناتور-آب-شور

چگونه استخر کنونی خود را به استخر آب شور تبدیل کنیم؟

برای انجام کارها باید به آب استخرتان نمک اضافه کنید، تقریباً 3000 تا 4000 قسمت در میلیون (ppm) این کار انجام می‌شود. این امر ممکن است زیاد به نظر برسد اما متوسط یک ​​قطره اشک محتوای نمک بیشتری دارد. پس از نصب کلریناتور و اضافه شدن نمک، علم الکترولیز می‌تواند به سادگی اتفاق بیفتد. با استفاده از الکترولیز، ژنراتور نمک موجود در استخر شما را به دو ماده شیمیایی مختلف تبدیل می‌کند. کلر و هیدروکسید سدیم.

کلر با ضد عفونی کردن آب جلبک‌ها و باکتری‌ها وارد عمل می‌شود و هیدروکسید سدیم با کاهش سطح pH آب کار می‌کند. هنگامی که کلر کار خود را انجام داد، هر دو ماده شیمیایی اصلاح می‌شوند تا دوباره تبدیل به نمک شوند و آماده استفاده مجدد گردند. همه این‌ها در داخل سیستم فیلتراسیون شما اتفاق می‌افتد.

عمر یک کلریناتور آب شور چقدر است و هزینه کارکرد آن چقدر محاسبه می‌شود؟

بسته به کیفیت کلریناتوری که خریداری می‌کنید و با مراقبت و نگهداری مناسب، کلریناتور آب شور باید از 4 تا 9 سال عمر کند. برخی عوامل مانند تمیز کردن بیش از حد سلول نمک، مدت زمانی که سلول در محلول تمیزکننده باقی می‌ماند و برخی عوامل دیگر می‌تواند طول عمر آن را کاهش دهد، اما اگر از بهترین شیوه‌های توضیه شده سازنده پیروی کنید یا از ما راهنمایی بخواهید به راحتی دریافت خواهید کرد عمر دستگاه باید به صورت متوسط 7 سال بدون هزینه باشد. ما شخصاً همیشه به همه مشتریان خود نصب یک دستگاه کلرزن با عملکرد و قابلیت خود تمیزکنندگی را توصیه می‌کنیم.

کلریناتور آب شور از چه نوع نمکی استفاده می‌کند؟

تنها ماده شیمیایی مورد نیاز برای کارکرد یک کلرساز نمک است که آن را بسیار مقرون به صرفه تر از نمونه امروزی خود می‌کند، اما دقیقا چه نوع نمکی؟ انواع مختلفی از نمک وجود دارد، اما تنها سه نوع نمک برای استفاده در استخر شما مناسب است. نمک خورشیدی، نمک مکانیکی تبخیر شده یا نمک استخراج شده.

نمک خورشیدی از آب دریا ایجاد می‌شود، محفظه‌های بزرگی از آب دریا پر می‌شود و آب در آفتاب تبخیر شده تا زمانی که فقط نمک باقی بماند. این نوع نمک ارزان ترین است اما حاوی بیشترین ناخالصی نیز می‌باشد. این ناخالصی ها از مواد آلی تا رسوبات معدنی را در بر می‌گیرد و باعث می‌شود سلول شما برای تولید کلر بسیار سخت تر کار کند که به نوبه خود طول عمر آن را کوتاه می‌کند.

نمک تبخیر شده مکانیکی شبیه نمک خورشیدی است، اما به جای استفاده از خورشید، یک منبع گرمای جایگزین، تبخیر آب است. گرمای متمرکز استفاده شده در این فرآیند، مواد آلی را می‌سوزاند و محصول نهایی بسیار تمیزتری را ایجاد می‌کند، اما هنوز مواد معدنی وجود دارند که برای استخر یا سلول کلر شما ممکن است مشکلاتی ایجاد کنند.

دستگاه کلرزن

نمک استخراج شده خالص ترین نمک در بین هر سه نوع نمک است و حاوی کمترین میزان آلاینده‌های آلی و معدنی است که بهترین نمک برای استخر شماست و سریع‌ترین زمان را برای حل شدن در سیستم را نیاز دارد (هرچه نمک خالص‌تر باشد، سریع‌تر حل می‌شود) و برای ژنراتور و استخر شما به طور کلی آسان‌تر خواهد بود، به این دلایل نمک استخراج‌شده نیز گران‌ترین گزینه در بین سه گزینه است.

مهم نیست که چه نوع نمکی برای استخر شما بهترین است، نمک باید معیارهای زیر را داشته باشد:

  1. به طور خاص برای استخرهای شنا (یا محیط‌های دیگر) ساخته شده است
  2. استاندارد غذایی دارد
  3. دانه‌ای است
  4. غیر یددار (نمک یددار حاوی مواد ضد جوش است که برای استفاده در استخر ضروری نیست).

استخر آب شور چقدر شور است؟

شوری آب موجود در استخر آب شور تقریباً ده برابر کمتر از آب اقیانوس است که شوری آن را تقریباً مشابه قطره‌های اشک چشمی می‌کند. بنابراین تا زمانی که سطح نمک در سطح صحیح باشد، آب استخر آب شور به طور قابل توجهی نسبت به یک استخر کلردار برای مو، چشم و پوست سخت تر خواهد بود.

چه مدت پس از افزودن نمک می‌توانم شنا کنم؟

به عنوان یک قاعده کلی، پس از افزودن نمک، حداقل 20 دقیقه تا یک ساعت قبل از ورود به آب صبر کنید. این تضمین می‌کند که تمام نمک زمان لازم برای حل شدن و گردش کامل را داشته است.

کلرزن

مزایای کلرزنی با نمک

با کنار گذاشتن روش صدعفونی با دستگاه ازن، کلرزنی با نمک به روش الکترولیز یکی از سالم ترین روشهای تمیزکاری استخرهای شنا می باشد. در ادامه به برخی از مزایای این روش ضدعفونی استخرها بیشتر آشنا خواهید شد.

هرگز کلر نمی‌خرید.

دیگر لازم نیست در مورد خرید، ذخیره یا تمام شدن کلر برای استخر خود نگران باشید.

تا زمانی که میزان نمک در محدوده صحیح باشد، کلریناتور شما کلر تولید می‌کند. در موارد نادری که مجبور هستید سطح کلر خود را به صورت دستی تنظیم کنید، این کار را می‌توان با استفاده از یک قرص یا اشکال دانه‌ای کلر انجام داد، بنابراین دیگر نیازی به استفاده از کلر مایع نخواهد بود.

از شر روغن‌ها خلاص شوید

هنگامی که آب از سیستم فیلتراسیون شما در هسته سلول کلریناتور جریان می‌یابد، مواردی مانند کرم ضد آفتاب، لوسیون و حتی روغن‌های بدن که باعث ایجاد لغزش در سطح استخر می‌شوند، توسط جریان الکتریکی تولید شده شکسته می‌شوند و به این ترتیب استخر شما شفاف تر یا بعبارتی براق می شود.

دیگر از آلاینده‌هایی که می‌توانند باعث مشکلات سلامتی شوند خبری نیست.

در حالی که کلریناتور روشن است، به طور مداوم هر گونه آلودگی در آب را که معمولاً کلرامین تشکیل می‌دهد، تجزیه می‌کند و اگر کنترل نشود، می‌تواند باعث تحریک پوست یا بوی عجیب در استخرهایی شود که با مواد شیمیایی سنتی تصفیه می‌شوند. در واقع، مطالعه‌ای که در سال 2003 توسط دانشگاه سن دیگو انجام شد، نشان داد که کودکانی که به طور منظم در استخرهای سرپوشیده تحت تصفیه با مواد شیمیایی شنا می‌کنند، نسبت به آنهایی که شنا نمی‌کنند، احتمال بیشتری برای ابتلا به نوعی التهاب ریه به نام «آسم شناگر» دارند. بنابراین دیگر دچار خارش قرمزی چشم، بوی عجیب شیمیایی، پوست خشک و لباس‌های شنای سفید شده نمی‌شوید.

chlorination-system

صرفه‌جویی در هزینه‌های طولانی مدت

هزینه جاری سالانه کلریناتور آب شور تقریباً یک سوم کمتر از استخر معمولی است و اگر از چاه یا آب نسبتا تصفیه شده استفاده کنید، پس‌انداز شما تقریباً دو برابر می‌شود زیرا یکی از مشتریان ما گزارش داده است که بیش از پنج میلیون در ماه پس از نصب دستگاه خود صرفه جویی کرده است. کلریناتور به دلیل این واقعیت که باید مواد شیمیایی کمتری اضافه کنید نیاز شما را از خرید مواد شیمیایی کاهش می‌دهد و به سادگی صرفه‌جویی در سیستم را ممکن می‌سازد. مشتریان ما می‌دانند که راه‌اندازی کلرساز آب شور بسیار ارزان‌تر از اجرای استخرهای معمولی است.

نمک ماندگاری بیشتری دارد!

نمک ماده اصلی مورد استفاده برای تولید کلر در کلرساز آب شور است و نمک مانند سایر مواد شیمیایی استخر در آب پخش نمی‌شود، این بدان معناست که دوز اولیه نمکی که در استخر خود می‌ریزید در تمام طول فصل در آب باقی می‌ماند. تنها زمانی که سطح نمک در استخر شما کاهش می‌یابد این است که به صورت فیزیکی آب را از استخر خود تخلیه کنید یا اگر آب مانند پس از یک طوفان شدید توسط باران رقیق شود. در طول یک فصل شنای معمولی، ممکن است لازم باشد یک یا دو کیسه نمک اضافه کنید تا سطح سیستم خود را در محدوده بهینه حدود 3200ppm نگه دارید.

آیا این روش برایتان کمی گنگ است؟

کلریناتورهای آب شور برای آب چاه یا آب نسبتا تصفیه شده سازگار هستند. الکترولیز ایجاد شده در سلول ژنراتور تعداد فلزات طبیعی را که معمولاً در آب‌های زیرزمینی یافت می‌شوند کاهش می‌دهد، به این معنی که نیازی به استفاده از مواد شیمیایی زیادی ندارید.

نکته مهمی که هست:

شما استخر احداث می‌کنید تا زمان بیشتری در آن سپری کنید. بنابراین نباید زمان بیشتری نسبت به نگهداری آن انجام دهید، بلکه باید زمان نگهداری را کاهش داده و از استخر استفاده بیشتر داشته باشید.

یادمان باشد زمان بیشتری را در استخر خود صرف کنید تا کار روی استخر. هر هفته برای نگهداری استخر کلریناتور آب شور زمان بسیار کمتری نیاز است. از آنجایی که کلر موجود در استخر شما با دوز ثابت تولید می‌شود، افت کمتری در pH و سطح قلیایی کل آب استخر خود مشاهده خواهید کرد که مدیریت آن را به طور کلی آسان تر می‌کند.

پکیج تزریق کلر

معایب کلریناتور آب شور

چرا یک استخر کلر آب شور ممکن است برای شما مناسب نباشد…

کلرسازها بدون اشکال نیستند. اگر شما یک استخر وینیل روی زمین با دیواره‌های فلزی دارید، دیوارها می‌توانند دچار خوردگی و سوراخی شوند که استخر را در معرض خطر نشتی قرار می‌دهد و طول عمر استخر شما را کوتاه می‌کند. استخرهای بتنی با پوشش گچ با نمک خوب کار می‌کنند، اما نمک می‌تواند سطح گچ را در طول سال‌های متمادی فرسایش دهد. برخی از استخرهای بتنی در صورت استفاده از نمک کم کیفیت می‌توانند لکه‌هایی را در سطح خود نمایان کنند، اما استفاده از نمکی که حداقل خلوص 95 درصد داشته باشد، این امر را بسیار کاهش می‌دهد و عمر تجهیزات و دستگاه‌های کار شما را افزایش می‌دهد، فلذا در تجربه چندین ساله ما متوجه شدیم که کلرسازهای نمکی در همه انواع استخرها کار می‌کنند اما در استخرهای فایبرگلاس بهترین عملکرد را دارند.

البته کلریناتورها هزینه اولیه نصب را نیز شامل می‌شوند، اما به دلیل صرفه جویی ماهانه در هزینه خرید مواد شیمیایی، هزینه خود را در حدود 2 سال جبران می‌کنند و اگر از آب‌های زیرزمینی برای پر کردن استخر خود استفاده کنید، مدت زمان کوتاه تری نیز برای جایگزینی هزینه‌های کلی را خواهید داشت. همچنین خطر مواجه شدن با فاکتورهای بالای مواد شیمیایی وجود دارد که همه دارندگان استخرهای شیمیایی با کلر زمانی که استخرشان با تغییر شدید کیفیت آب مواجه می‌شود، با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

آب شور و فلز با هم مخلوط نمی‌شوند، بنابراین اگر قصد نصب کلرساز را دارید، حتماً قبل از تصمیم گیری، به موارد فلزی موجود در سازه و اطراف استخر خود (نرده ها، نردبان ها و غیره) توجه داشته باشید.

به طور خلاصه: چرا ما کلریناتورها را به بسیاری از مشتریان خود توصیه می‌کنیم؟

خارج از استثنائات، ما در قسمت «معایب» ذکر کردیم… داشتن یک استخر کلردار با آب شور ارزان‌تر، ایمن‌تر، سالم‌تر، آسان‌تر و کم زمان‌تر از استخرهای کلردار شیمیایی است و در کنار این روش کلرزنی آب نیز وجود دارد و اینکه کدام روش مناسب شما است باید توسط کارشناس مشخص شود.

ما در شرکت ازن استریل بزرگ ترین تولیدکننده دستگا ه ازن در خاورمیانه، معتقدیم که استخرها برای لذت بردن وجود دارند و مشتریان ما از بودن در استخر خود لذت می‌برند و هدف آن‌ها آزمایش‌های شیمیایی در استخرها بر روی بدن خود نمی‌باشد. همه مشتریان ما که از کلریناتورها استفاده می‌کنند، کمتر نگران هستند، کمتر هزینه می‌کنند و از استخر خود بیشتر لذت می‌برند.