علت تغییر طعم آب تصفیه شده

دانشنامه 05 نوامبر 2022

هر کسی که در سیستم آب آشامیدنی خود از فیلتر تصفیه آب مانند سیستم اسمز معکوس استفاده می نماید، می تواند به شما بگوید که طعم آب فیلتر شده با آب آشامیدنی فیلتر نشده کاملاً متفاوت است. اما چرا طعم آن متفاوت است؟ و چه چیزی می تواند علت تغییر طعم آب تصفیه شده باشد که به موجب آن آب تصفیه شده با روش اسمز معکوس طعم بد یا غیرعادی پیدا کند؟

باید به این نکته توجه کرد که طعم آب بسته به ترکیباتی که به طور طبیعی در آب های زیرزمینی وجود دارد، می تواند به طور قابل توجهی تغییر کند. بدیهی است که به همین دلیل بسیاری از مردم ترجیح می دهند از فیلترهای آب استفاده کنند. افراد بدون نیاز به صرف هزینه زیاد در مدت زمان طولانی به آب پاک عاری از طعم و بوی نامطبوع دست خواهند یافت.

مناسب ترین فیلتر آب برای نیازهای شما تابع وضعیت آب های زیرزمینی منطقه شما خواهد بود. اگر آبی با طعم عجیب و غریب ناشی از مس در لوله کشی خود دارید، باید به دنبال فیلتری باشید که مس را از آب حذف کند. از سوی دیگر، اگر ترکیبات آلی آتشفشانی در آب وجود داشته باشد، سیستم اسمز معکوس بهترین فیلتر برای نیازهای شما خواهد بود.

اکثر مردم آب فیلتر شده اسمز معکوس را کمی اسیدی و یا تقریباً بدون مزه توصیف می کنند. دلیل این امر کمبود مواد معدنی در آب است. از آنجایی که آب از یک غشای نیمه تراوا عبور می کند، مواد معدنی را که به طور طبیعی در آب آشامیدنی وجود دارد را نیز فیلتر می کند. اما برخی از افراد در طعم آب فیلتر شده خود مزه فلز، ترش یا شور احساس می کنند. در این مطلب دلایل این امر را بررسی خواهیم کرد.

سیستم اسمز معکوس

دلایل تغییر طعم آب تصفیه شده

تغییر طعم آب تصفیه شده می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. در این قسمت به چند مورد از این تغییر طعم ها و نحوه رفع مشکل اشاره می نماییم.

وقتی آب تصفیه شده طعم فلزی می دهد.

افرادی که دارای سیستم اسمز معکوس در خانه خود هستند هرگز طعم فلزی را تجربه نمی کنند. در حالی که طعم آب در یک سیستم اسمز معکوس ممکن است کمی مزه اسیدی بدهد اما طعم فلز احساس نمی شود. اگر یک سیستم اسمز معکوس دارید و آب با طعم فلزی دریافت می کنید، ممکن است مجبور شوید آب را آزمایش کنید. در صورت احساس طعم فلز در آب آشامیدنی باید طعم فلزی را از بین ببرد که ممکن است علت آن متعادل نبودن سیستم اسمز معکوس باشد. پایین بودن میزان PH آب دلیل عمده احساس طعم فلز در آب و علت تغییر طعم آب تصفیه شده می تواند باشد.

برای مقابله با این مشکل خاص، می توانید فیلتر ممبران خود را جایگزین کنید یا یک سیستم اسمز معکوس را انتخاب کنید که مواد معدنی خاصی را در طول فرآیند فیلتر کردن مجدداً وارد آب می کند، که به نوبه خود می تواند باعث افزایش PH آب شود. بنابراین، حتما سیستم های اسمز معکوسی را انتخاب نمایید که توانایی انجام این کار را دارند.

وقتی آب تصفیه شده طعم شور یا تلخ می‌ دهد.

زمانی که هنگام نوشیدن آب اسمز معکوس متوجه طعم شور یا تلخ می شوید، علت تغییر طعم آب تصفیه شده نشانه واضحی از این است که آب تصفیه شده شما حاوی سطح بالایی از دی اکسید کربن است. برخلاف موضوع قبلی، این به معنی افزایش بیش از حد میزان PH آب وعلت تغییر طعم آب تصفیه شده است.

مواد شیمیایی، آلاینده ها، مواد معدنی و هر گونه آلاینده دیگری که با منبع آب تغذیه در تعامل است می تواند دلیل عدم تعادل PH آب باشد. تغییر ناگهانی PH آب خام ورودی به دستگاه تصفیه آب می تواند نشانگر آلودگی باشد. توصیه می شود کیفیت آب را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که هنوز برای نوشیدن بی خطر است. اگر آب تغذیه مشکلی ندارد، سیستم اسمز معکوس خود را برای نقص یا فرسودگی فیلترها بررسی کنید.

علت تلخ شدن مزه آب تصفیه شده

وقتی آب تصفیه شده طعم تخم مرغ فاسد می دهد.

بدیهی است که طعم تخم مرغ فاسد بدترین مزه ای است که می توانید از آب حس کنید. احساس طعم تخم مرغ فاسد در سیستم های فیلتراسیونی که از آب لوله کشی استفاده می نمایند به ندرت ممکن است رخ دهد. طعم تخم مرغ فاسد نشانه واضحی از مشکل در سیستم تصفیه آب شما است. در واقع علت تغییر طعم آب تصفیه شده در این حالت این است که آب شما حاوی سطوح بالایی از گوگرد است. هنگامی که مقادیر زیادی گوگرد در آب تصفیه شده شما وجود دارد نشانه آن است که فیلتر اسمز معکوس شما دارای یک غشاء یا فیلتر آسیب دیده است. برای رفع مشکل، ابتدا فیلتر را تعویض کنید. با این حال، اگر مشکل همچنان ادامه داشت، ممکن است مجبور شوید سیستم اسمز معکوس خود را تعویض نمایید.

وقتی آب تصفیه شده طعم کلر می دهد.

در تصفیه خانه های آب شهری با استفاده از دستگاه های کلرزن مقداری کلر به عنوان ضدعفونی کننده به آب اضافه می گردد. این میزان کم کلر برای انسان ضرری ندارد و هنگامی که به خانه ها می رسد باید از آب آشامیدنی حذف شده باشد. وجود کلر بیش از حد در آب علت تغییر طعم آب تصفیه شده می باشد که علاوه بر بو و مزه تلخ و نامطبوع سبب شوره زدن لباس ها، خشکی و چروکیدگی پوست و همچنین ریزش مو می شود. اگر در آب تصفیه شده در دستگاه تصفیه آب خود طعم و بوی کلر را احساس می کنید باید بدانید که فیلتر های کربن اکتیو و کربن بلاک سیستم تصفیه آب شما که وظیفه حذف کلر از آب آشامیدنی را بر عهده دارند به درستی عمل نمی کنند.

دستگاه تصفیه آب خانگی

وقتی آب تصفیه شده بعد از تعویض فیلترها طعم بدی پیدا می کند.

وقتی فیلترها را عوض می کنید، انتظار دارید طعم آب اسمز معکوس بعد از آن بهتر شود. اما با این حال، ممکن است برعکس این مساله اتفاق بیفتد. کارتریج فیلتر جدید ممکن است حاوی الیاف کربن از دست رفته و هوای کهنه به دام افتاده باشد که در طی فرآیند فیلتراسیون شسته شده و بر طعم و مزه آب تأثیر می گذارد. به همین دلیل باید بعد از تعویض فیلترها حدودا دو تانک آب تصفیه شده را تخلیه کنید و یا برای سایر مصارف غیر از نوشیدن استفاده نمایید. برخی از تولیدکنندگان فیلتر ها یک مرحله ضدعفونی را پس از تعویض فیلترها با پیروی از یک روش خاص توصیه می کنند.

پس از شستشوی آلاینده ها از فیلتر باید آب سالم و بدون مزه به دست آید. با انجام این مراحل اگر طعم بد باقی بماند، ممکن است کارتریج فیلتر را به درستی نصب نکرده باشید یا در حین نصب دچار مشکل شده باشد.

میزان سختی آب

زمانی که آب تصفیه شده طعمی شبیه آب لوله کشی معمولی دارد.

آیا طعم آب اسمز معکوس دقیقاً مانند آب لوله کشی معمولی است؟ اگر چنین چیزی اتفاق می افتد دلیل آن اشکال در سیستم تصفیه آب است. این نشانگر این مساله است که ناخالصی ها فیلتر نمی شوند. در بیشتر موارد علت این مشکل این است که غشای اسمز معکوس پاره شده یا آسیب دیده است. بنابراین، ممکن است برای حل مشکل نیاز به تعویض غشا داشته باشید.

سخن پایانی

در دستگاه های تصفیه آب معمولا قطعه ای با نام شیر میکس تعبیه شده است. این قطعه در حقیقت تنظیم کننده میزان سختی آب می باشد. مزه تلخی که در آب تصفیه شده احساس می شود گاهی به دلیل تصفیه زیاد و حذف میزان زیادی از املاح موجود در آب می باشد. در واقع این احساس نسبی می باشد و آب واقعا تلخ نشده بلکه کسانی که به این میزان از سختی آب عادت ندارد مقداری مزه تلخی در آب احساس می کنند.

شیر میکس

برای آنکه مشکلات گفته شده در بالا برای شما رخ ندهد و یک دستگاه تصفیه آب مطمئن و با کیفیت داشته باشید توصیه می کنیم در هنگام خرید از اصل بودن قطعات به کار رفته در دستگاه به خصوص فیلتر ممبران اطمینان حاصل نمایید. شرکت ازن استریل تولید کننده انواع دستگاه های تصفیه آب و ازن ژنراتور با ارائه دستگاه های تصفیه آب پیشرفته و باکیفیت تضمین می کند که از آبی سالم و بدون هرگونه طعم و بوی بد برخوردار خواهید بود.