سئوالات متداول

ازن چیست؟

ازن اکسیژن فعال ، O3 است. به طور طبیعی در جو زمین است تا ما را از اشعه های مضر خورشید محافظت کند. هنگامی که یک مولکول O2 اتم اکسیژن دیگری را بدست می آورد ، به  ازن تبدیل  می شود. این یک وضعیت بسیار ناپایدار برای اکسیژن است ، به همین دلیل ازن ، ضد عفونی کننده قدرتمندی را ایجاد می کند.

برخی از کاربردهای ازن چیست؟

برخی از کاربردهای رایج آن  عبارتند از: تصفیه آب استخر با ازن ژنراتور و آبگرم ، تصفیه آب آشامیدنی ، تصفیه فاضلاب و تازه کردن هوا.

از چه زمانی از ازن برای تصفیه آب استفاده شده است؟

از اواخر دهه ۱۸۰۰٫

از چه زمانی  از ازن برای تصفیه آب استخر و آبگرم و از بین بردن بوها در هوا استفاده شده است؟

از اواسط دهه ۱۹۰۰٫

ازن مورد استفاده برای تصفیه آب چگونه بر روی هوایی  که تنفس می کنیم تأثیر می گذارد؟

مقدار ازن تولید شده از طریق ژنراتور ازن ساز نسبت به جو طبیعی که در آن زندگی می کنیم بسیار کم است. هنگام حل شدن در آب ، ازن بسیار بی خطر میشود. ازن اضافی به سرعت دوباره به اکسیژن تبدیل می شود. توجه: گاز ازن خیلی  غلیظ و خالص را تنفس نکنید.

آیا ازن همان SMOG” ” است؟

نه! Smog” ” همان آلودگی هوا است که توسط آلاینده های احتراق ایجاد می شود. در حالی که دود،  حاوی مقدار کمی ازن است ، اما تا حد زیادی از مواد شیمیایی مضر مانند مونوکسید کربن تشکیل شده است. در حقیقت ، دود و آلاینده های دیگر در آسیب رساندن به لایه ازن بالای زمین نقش مهمی دارند.

اگر در استخر یا آبگرم از ازن استفاده کنم ، آیا به پر کردن لایه ازن کمک می کنم؟

نه. از آنجا که ازن به آلودگی های موجود در آب و هوا خیلی سریع واکنش نشان می دهد ، در عرض چند دقیقه یا حتی چند ثانیه به اکسیژن تبدیل می شود. هر مولکول ازن که از استخر یا آب آبگرم شکسته شود ، مدتها قبل از رسیدن به جو به اکسیژن تبدیل شده است.

آیا ازن به من آسیب می رساند؟

نه! استفاده در مقادیر لازم میتواند بسیارمؤثر باشد ، ازن برای انسان و تجهیزات موجود در آب بسیار مناسب است. با این حال ، هرگز نباید گاز ازن غلیظ را اسنتنشاق کنید.

آیا ازن بو دارد؟

بله  بسته به غلظت ، بو از کمی ملایم تا ضد عفونی کننده متوسط ​​متغیر است.

آیا ازن باکتری ها را از بین می برد؟

بله. این یکی از مؤثرترین و کاملترین باکتری ها در بین عناصر قابل اندازه گیری زمین است. باکتری E. coli ، giardia  و سایر را از بین می برد

آیا ازن ویروس ها را از بین می برد؟

بله. ازن تقریباً همه اشکال شناخته شده ویروس ها در آب و هوا ، از جمله ویروس ابولا را از بین می برد

تفاوت ازن با کلر چگونه است؟

در مقادیر مورد نیاز برای تصفیه آب ، بو ، مزه و رنگ قابل توجهی ندارد. برای انسان یا تجهیزات، تحریک کننده نیست. ازن آب و هوا را خیلی سریع و کارآمد ، ۳۰۰۰ برابر سریعتر از کلر تصفیه می کند. ازن هیچ محصول جانبی به جز اکسیژن خالص باقی نمی ماند. در مقابل ، کلر یک ماده فرعی شیمیایی به نام اسید هیپوکلریک و نمک اضافی را از خود به جا میگذارد.

آیا ازن خطوط پوستی و کف را در اسپا ها کاهش می دهد؟

بله  با فیلتراسیون مناسب می تواند آنها را به طور کامل از بین برد.

ازن چگونه تولید می شود؟

ازن می تواند توسط نور ماوراء بنفش UV) ) یا با تخلیه کرونا CD) ) تولید شود. Ozone Eltech فن آوری تخلیه کرونا است.

نسل ازن اشعه ماوراء بنفش چگونه کار می کند؟

یک لامپ مخصوص ، طول موج خاصی از نور ماوراء بنفش را خاموش می کند که مولکول های اکسیژن O2) ) را به مولکول های ازن O3)) تبدیل می کند و با تقسیم مولکول های اکسیژن به اتم های اکسیژن جداگانه O1) ) که بعد با استفاده از مولکول های اکسیژن O2) ) برای تشکیل ازن O3) تبدیل می شوند. ) – متوجه شدید؟  همه  اینها بلافاصله در داخل محفظه ازن در ژنراتور ازن رخ می دهد ، که این گاز را تولید می کند و آن را به خط بازگشت لوله کشی تزریق می کند.

آیا ازن می تواند به تجهیزات استخر یا آبگرم من آسیب برساند؟

نه. در واقع ازن استفاده شده در اسپا ، استخر و تجهیزات بسیار ملایم است. و باید به طور صحیح استفاده شود ، ازن نسبت به هر تصفیه آب دیگر ملایم تر است. با این حال ، این می تواند در درجه های لاستیکی کمتری از قبیل لاستیک بونا تحریک کننده باشد که گاهی در مهر و موم های ارزان قیمت،  پمپ یا حلقه های o مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا ازن موجود در استخر من می تواند پوست یا چشم ها را مانند کلر موجود در استخرها را تحریک کند؟

نه! ازن برای پوست و چشم بسیار ملایم است

چه مدت ازن در آب استخر یا آبگرم من دوام خواهد داشت؟

آزمایشات علمی نشان می دهد که ازن حدود ۲۲ دقیقه در آب نیمه عمر دارد. در برنامه های مسکونی استخر ، ازن در عرض چند دقیقه به اکسیژن برمی گردد.

آیا دمای آب روی ازن تاثیر می گذارد؟

تغییرات گسترده در دمای آب استخر ، چگونگی عملکرد ازن را تحت تأثیر قرار می دهد ، و درجه حرارت بالاتر باعث کاهش اثر خواهد شد. برای تولید حداکثر دمای آب باید یک ژنراتور ازن طراحی و اندازه گیری شود.

آیا ازن بر pH استخر من تأثیر می گذارد؟

ازن pH خنثی است و تاثیری در سطح pH استخر نخواهد داشت

آیا هنوز هم باید هر چند وقت یکبار آب را فیلتر کنم؟

بله ، از آنجا که ناخالصی ها به طور مداوم به داخل آب وارد می شوند و ازن دائم آنها را از بین می برد ، بقایای میکروسکوپی باید از آب فیلتر شود.

آیا هنوز نیاز به افزودن کلر به استخر دارم؟

شاید. ازن قدرتمند است ، اما از آنجا که این گاز است ، تماس با هر مولکول آب استخر کار دشواری است. باقیمانده کلر از ۰/۰ ppm و تکان دهنده گاه به گاه برای تکمیل بیشتر سیستم های ازن توصیه می شود. ژنراتورهای ازن ساز بزرگتر استخرها با بازده بالا می توانند نیاز به کلر را حتی بیشتر کاهش دهند ، شاید تنها با یک تکان دهنده ماهانه ، به خصوص هنگامی که با یک دستگاه تصفیه مواد معدنی ، جلبک ها ، شفاف کننده ها یا آنزیم ها ترکیب شوند ، کار کنند.

چه نوع تعمیر و نگهداری برای دستگاه ازن ساز مورد نیاز است؟

بعد از گذشت ۵ سال ممکن است لازم باشد شیلنگ ها و اتصالات انژکتور را تعویض کنید یا شیرهای چک را بررسی کنید. بسیاری از دستگاه های ازن ساز علاوه بر قطعات جداگانه موجود ، کیت را نیز بازسازی می کنند. هر ۲-۳ فصل باید مقداری هزینه کنید.

چرا باید دستگاه ازن ساز استخر را نصب می کنم؟

اگر می خواهید میزان کلر و میزان مصرف کلر خود را کاهش دهید – می توانید ازن را مورد بررسی قرار دهید. در دراز مدت ، یک دستگاه ازن ساز با صرفه جویی در هزینه آب با آب استخر ، بهداشتی تر خواهد بود ، که شاید میزان کمتر یا بدون کلر مورد نیاز باشد.