دستگاه یون منفی ساز

دانشنامه 17 اکتبر 2022

استفاده از یون منفی برای تصفیه هوا جزو جدیدترین شیوه های استفاده شده در دستگاه های تصفیه هوا می باشد. دستگاه های تصفیه هوای معمول با مکش هوا به درون خود و جذب آلاینده ها توسط فیلترهایشان منجر به پاکسازی هوا می شوند. اما دستگاه یون منفی ساز یا آیونایزر از روش متفاوتی استفاده می نماید که هیچ گونه ماده اضافی به محیط اضافه نمی گردد. ذرات گرد و غبار و آلودگی های موجود در هوا دارای بار مثبت هستند. دستگاه یون منفی ساز با تولید یون های منفی موجب می شود آلودگی های موجود در هوا سنگین تر شده و توانایی خود برای معلق ماندن در هوا را از دست بدهند.

یون های منفی علاوه بر تاثیراتشان در تصفیه هوای محیط بر روی سلامتی انسان نیز تاثیرات مثبت دارند. در طبیعت و به خصوص در نزدیکی آبشارها میزان بالایی از یون منفی در هوا وجود دارد که موجب می شود افراد احساس خستگی و کسالت نداشته باشند. همچنین موجب بهبود الگوی خواب و احساس شادابی و نشاط می گردد. در واقع یون منفی همان اتم اکسیژن با یک الکترون اضافه است که موجب می شود تا ما احساس بهتری داشته باشیم.

تاریخچه استفاده از یون های منفی

تاثیرات مثبت یون های منفی برای تصفیه هوا برای اولین بار توسط دکتر هانسل در سال 1932 کشف شد. او با دقت بر روی رفتار همکارش متوجه تغییرات شدید در رفتارش شده بود و دریافت که این تغییرات در رفتار ارتباط مستقیمی با قرارگیری فرد در مجاورت مولد برق دارد. دکتر هانسل با بررسی دقیق موضوع و انجام آزمایش های بیشتر نتیجه گرفت که قرار گیری افراد در مجاورت دستگاه مولد برق هنگامی که یون منفی تولید می کند باعث افزایش نشاط و شادابی افراد می شود. همچنین وقتی افراد در معرض یون های مثبت قرار می گیرند شاهد بداخلاقی واحساس کسالت در آن ها خواهیم بود. تحقیقاتی که در ادامه این کشف انجام شد باعث کشف جنبه های جدیدی از تاثیرات یون ها گردید.

استفاده از روش یونیزاسیون به عنوان یک روش درمانی جهت درمان آلرژی از سوی سازمان FDA آمریکا تایید شده است. در سال 1992 تعدادی از پژوهشگران به بررسی تاثیر دستگاه یون منفی ساز بر روی دود پرداختند. نتیجه بدست آمده از این آزمایش این بود که تمام دود موجود در داخل یک محیط بسته در اثر یون های منفی از بین می رود. همچنین طبق تحقیقاتی که در بخش کشاورزی آمریکا انجام شده ثابت کرده است که انجام یونیزاسیون در داخل یک اتاق بسته موجب می گردد تا 52 درصد گرد و غبار محیط کاهش یابد و 95 درصد باکتری ها در اتاق از بین می روند چون آلاینده ها اکثرا بر روی ذرات گرد و غبار موجود در هوا زندگی می کنند.

تاریخچه استفاده از یون های منفی

مزایای یون های منفی برای انسان

مزایای یون های منفی برای انسان بسیارند با این حال فقط برخی از آن ها توسط مجامع علمی تایید شده هستند. در مکان های طبیعی که دور از مجامع بشری قرار دارند مانند کوهپایه ها، سواحل دریا و نزدیک آبشارها یون های منفی در دسترس هستند. اما در زندگی شهرنشینی امروزه برای بهره مندی از فواید یون های منفی آسان ترین روش استفاده از دستگاه یون منفی ساز است که هم منجر به تصفیه هوا می شود و هم فواید یون های منفی را بریایمان به ارمغان می آورد. در ادامه برخی از مزایای اثبات شده یون های منفی برای انسان را شرح می دهیم.

  • بهبود اکسیژن رسانی به بافت ها : با افزایش اکسیژن رسانی به بافت های بدن به حفظ سلامتی و افزایش نشاط و شادابی افراد کمک می کند.
  • افزایش میزان سوخت و ساز بدن : وجود یون های منفی در هوا باعث افزایش سوخت و ساز بدن و در نتیجه کاهش چربی ها و بهبود شرایط بدنی را در پی خواهد داشت.
  • تنظیم الگوی خواب : یون های منفی با ایجاد حس آرامش در افراد موجب تنظیم الگوی خواب می شوند.
  • یون های منفی با کاهش آلاینده های هوا به بهبود تنفس و جذب اکسیژن بیشتر کمک می نماید.
  • یون های منفی سبب افزایش سطح ایمنی بدن در برابر انواع میکروب ها و عوامل بیماری زا می گردد. این مورد در شرایط شیوع بیماری های تنفسی واگیردار مانند کرونا می تواند بسیار مفید واقع شود.
  • کاهش فشار خون و بهبود عمکلرد دستگاه گردش خون یکی دیگر از مزایای یون های منفی است که با استفاده از دستگاه یون ساز منفی قابل دستیابی است.
  • کاهش اضطراب و استرس در افراد با کاهش هورمون سروتونین که موجب ایجاد خلق و خوی آرام در افراد می گردد.

نحوه عملکرد دستگاه یون ساز منفی

تصور اغلب افراد در مورد دستگاه تصفیه هوا بر این اساس است که این دستگاه ها با استفاده از چندین لایه فیلتر متفاوت اقدام به پاکسازی و تصفیه هوا می نمایند. اما این نوع دستگاه قادر به حذف همه آلاینده ها از هوا نیستند و محدودیت هایی دارند. همچنین این دستگاه ها نیاز به تعویض مرتب فیلترها دارند که هزینه های جانبی آن ها را افزایش می دهد. اما دستگاه یون ساز منفی با انتشار یون های منفی در هوا موجب حذف آلاینده ها می گردد و محدودیت های سایر دستگاه های تصفیه هوا را ندارد.

نحوه عملکرد دستگاه یون ساز منفی

دستگاه های یون ساز منفی با ایجاد تعداد زیادی صاعقه های کوچک در مدت زمان کوتاه منجر به تولید حجم بالایی از یون های منفی می شوند. این یون ها با چسبیدن به ذرات دارای بار مثبت موجود در هوا که شامل انواع آلاینده ها می شود موجب سنگین تر شدن آن ها می گردد. با سنگین شدن این ذرات دیگر قادر به شناور ماندن در هوا نخواهند بود و بر روی سطوح فرود می آیند. این ذرات باید از روی سطوح پاک سازی شوند تا به افراد آسیبی وارد نکنند. هنگام کارکرد دستگاه یون ساز منفی ممکن است مقادیری ازن نیز تولید گردد که مقدار کم آن نمی تواند برای بدن مضر باشد.

با استفاده از دستگاه یون ساز منفی حتی در محیط های بسته که تهویه هوا در آن صورت نمی گیرد نیز می توان به شکلی کارآمد اقدام به تصفیه هوای محیط نمود. خاصیت سیال بودن یون های منفی سبب می گردد تا آن ها به تمامی نقاط موجود در فضای داخلی محیط دسترسی داشته و به طور کلی هوای محیط را پاکسازی نموده و کوچکترین اثر جانبی از خود بر جای نگذارد.

تاثیر یون های منفی در زندگی روزمره

طبق تحقیقات انجام شده هوای داخل و بیرون از منزل میزان یون منفی بسیار پایینی دارد و در مقابل آن یون های منفی در سطح بالایی قرار دارند. به عبارتی اینگونه به نظر می رسد که میزان زیادی از یون های منفی موجود در هوا در اثر ترکیب با آلاینده های موجود در هوا از بین رفته اند. میزان حداقل یون های منفی لازم برای کارکرد مناسب بدن چیزی حدود 1000 یون منفی در هر سانتی متر مکعب است اما به دلیل وجود آلاینده ها در هوا این مقدار به کمتر از 100 یون منفی در هر سانتی متر مکعب کاهش می یابد.

تاثیر یون های منفی در زندگی روزمره

ایجاد حس شادابی و نشاط در طبیعت به دلیل وجود یون منفی فراوان در این محیط ها است و به درستی یون های منفی را ویتامین های هوا نامیده اند. اما نباید انتظار این را داشته باشیم که با تنفس این یون ها تمامی مشکلات جسمی و روحی ما برطرف شود.

استفاده از دستگاه یون منفی ساز جهت تصفیه هوا بسیار کاربردی است و با توجه به مطالب گفته شده می تواند تاثیر بسزایی بر زندگی انسان داشته باشد